Home / алтернативна медицина / Рецепт за масло од канабис што лекува рак (Видео)

Рецепт за масло од канабис што лекува рак (Видео)

Погледнете како се прави лекот, со кој најголемиот борец во светот за легализација на канабисот во медицински цели, Рик Симпсон, излекувал повеќе од 5.000 луѓе од рак.

Legalizacija-Rik-Simpson-Marihuana-ulje-650x396Овој самоук лекар рецептот го поставил на својата страница phoenixtears.ca.

Идејата е слободно да го аподели со луѓето рецептот за масло од канабис со кое самиот си излекувал најтежок облик на рак на кожа пред единаесет години.

Со ова масло, според сборовите на Симпсон, докажано се лекува и дијабетис, артериосклероза, мултипласклероза, епилепсија, астма, псоријаза…

Рецептот изгледа вака:

  1. Сосема исушената илка ставете ја во пластичен сад.
  2.  Натопете ја билката со растворувачи кои ги користите, како на пример чиста нафта, но канта од 170 литри чини околу 360 евра. Можете да користите 99 процентен изопропил алкохол што може да го најдете во аптека. Алкохолот апсорбира повеќе хлорофил од билката отколку нафтата. Поради тоа, маслото направено од алкохол има потемна боја. Доколку постапката е изведена правилно, во маслото нема да има остатоци од растворувачот или ќе има многу малку. Материјал од билката.
  3. Изгмечете го материјалот од билката, користејќи дрвен стап или некој сличен алат.
  4. Билниот материјал треба да биде целосно потопен. Гмечете го со стапот. Додека тоа го работите, ТХЦ се одвојува од билниот материјал во растворувчот.
  5. Сето тоа правете го околу 5 минути.
  6. Претурете ја мешавината масло/ растворувач без билниот материјал во друг сад.  Веќе сте извлекле околу 80 отсто ТХЦ од билниот материјал.
  7. Второ миење. Повторно додајте растворвач во билниот материјал и гмечете уште 3 минути за да ги извадите преостанатите 20 отсто ТХЦ.
  8. Прелејте ја мешавината масло/растворувач во садот кој веќе со содржи првата мешавина која претходно сте ја направиле.
  9. Фрлете го билниот материјал од кој сте издвоиле ТХЦ.

Marihuana-uzgajanje-droga-1-670x446-654x43510. Исцедете ја ја мешавината масло/раствор низ филтер за кафе во чист сад.

11. Исушете го растворувачот.

12. Додајте ја мешавината во сад до ¾ волумен. Просторијата во која се изготвува лекот треба да биде добро проветрена и доколку имате вентилатор, исклучете го. .

13. Ставете го садот да се топли.

14. Додавајте ја мешавината во садот, се’ додека целата мешавина не заврши во садот.

  1. 15.  Кога целиот раствор ќе испари, додадете неколку капки вода во мешавината. Количината на вода што ќе ја додадете зависи колку билен материјал сте имале на почетокот. Ако се произведува масло од половина добар билен материјал, обично се додава околу 10 капки вода.

16. Кога во садот ќе остане околу 25 милиметри мешавина масло/растворувач, ставете ракавици и полека вртете го садот ( да се измеша растворот.

Rik-Simpson-670x446-654x43517. Вртете го садот додека растворот не испари. Капките вода помагаат  при испарување на остатокот раствор и донекаде го чува маслото од пресилно загревање. Температурата на маслото никогаш не треба да премите 140 Целзијусови степени.

18. Внимателно прелијте го маслото во помал чист метален сад.

19.  Ставете го тој сад на дехидратор или на некој уред кој полека грее. Може да потрае неколку часа, но водата и растворот ќе испарат од маслото. Кога веќе нема никакви активности на површината на маслото, лекот е подготвен за употреба.

20. Прелијте го топлото масло во шише, или во пластичен шприц.

Кога ќе се олади маслото, станува како густа маст.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top