Home / бабини рецепти / Рецепт за чудесен руски мелем

Рецепт за чудесен руски мелем

Рецепт за чудесен мелем прилично брзо и лесно е да се подготви , а корисен за лекување на голем број на болести .

Maslinovo-uljeМожат да се третираат бронхитис, отворени рани , пукнатини во рацете и нозете , воспаление на јајниците, и изгореници. Сосема е природно и не предизвикува никакви несакани ефекти.

Да се ​​подготви мелем ви е потребно:

– Едно јајце ( варено , затоа што треба само жолчка )
– 400 мл растително масло (маслиново масло ),
– 60 грама восок

Во тенџере ставете масло, и во него парче восок се топи на ниска топлина.

Кога ќе го слушнете пуцкетање , жолчката од јајцето ставете ја маслото и восокот и мешајте додека смесата не добие темно кафеава боја.

оставете 20 минути да се излади . процедете низ газа а вишокот зрнца од жолчката фрлете ги. ставете во стаклен сад во фрижидер – може да чини до десет месеци.

Кога  се користи за синус  неопходно е да се стопи и се капнува во нос. Ако имате проблеми со бронхитис и чиреви, консумирате половина лажица маст три пати на ден пред секој оброк.

Во случај на изгореници, рани и забоболка го примениме на болното место . Тоа може да ја зајакне вашите нокти .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top