Home / бабини рецепти / Проверен народен лек за Анемија

Проверен народен лек за Анемија

Анемијата е почеток на многу здравствени тешкотии. Доколку имате мака со тоа, од овој рецепт ќе дојдете до исклучителни резултати. Народната медицина бележи повеќе рецепти за поправање нна крвната слика, односно зголемување на хемоглобините во крвта.

Овој лековит еликсир е проверен лек. Освен што ќе ве доведе до исклучителни резултати, многу е вкусен па можете да го доживувате како десерт.

med54Потребни состојки:

200 мл. мед

200 гр. ореви

200 гр. суво грозје

200 мл. сок од моркови

200 мл. сок од цвекло

2 лимони

Подготовка: Двата лимони преполовете ги и исчистете ги од семките, па сомелете ги со кората или без неа ( зависи дали се прскани). Во тоа додадете мед, цедениот сок од цвекло и цедените моркови и промешајте. На крајот во смесата додадете ситно исецкани или мелени ореви и суво грозје. Ќе добиете околу 1 килограм лековита смеса која можете да ја чувате во тегла.

Denesen.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top