Оргaнизмот по 40тата година е склон на собирање на холестеролот. Тогаш почнува опасноста од развивање на кардиоваскуларни болести. Еве што моете да сторите да го одржите вашиот организам во добра форма, да бидете витки и здрави!

lugje1. Воведете повеќе вода, газираните пијалаци исклучете ги од употреба. Тие а Вас веќе не постојат.

2. Брзата храна треба сосема да се исклучи. Во она што ќе го подготвите за ужина воведете лен и ореви. Ленот е полн со влакна и здрави маснотии кои го стабилизираат нивото на шеќерот во крвта, а поради високо количество на естроген помага при хормонски проблеми.Оревите се полни со корисни Омега -3 масни киселини.

3. Јадете луто – тоа го намалува нивото на инсулин кој е одговорен и за нивото на масти. Наместо шеќер користете цимет.

4.Црното чоколадо нека Ви стане омилен десерт. Има помалку шеќер, и повеќе железо и влакна.

Не е тешко да ја направите оваа промена во исхраната. Со редовно вежбање, можете уште долго да уживате во топ форма. Со зачувано здравје и насобрано искуство со годините – убавините на животот допрва доаѓаат!

Kanal 5