Home / природен лек / Природни креми кои ги бришат брчките околу очите

Природни креми кои ги бришат брчките околу очите

Следниве природни рецепти ќе ви помогнат во грижата на проблематичната зона околу очите.

podocniciВо топло млеко ставете срединка од парче леб, така што да добиете мека каша. Нанесете околу очите и почекајте 15-20 минути. Потоа исплакнете со топла вода.

Измешајте една белка од јајце, една лажица мед и една лажца брашно. Претходо растопете го медот на пареа, за да го направите течен. Нанесете врз зоната околу очите и почекајте, додека се исуши. Потоа нежно исплакнете.

Изрендајте ситно еден компир и кон него додадете павлака, така што да добиете еднаква смеса. Нанесете ја под очите и почекајте 15-20 минути. За тоа време на горите капаци можете да ставите вреќичка зелен чај. Тоа ќе ви помогне не само за брчките, туку и за темните кругови по очите.

One comment

  1. Многу убаво објаснето!
    Браво!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top