Home / бабини рецепти / Природен мелем на Хаџи Наџа за рани, опекотини, плускавци – еве како да го подготвите

Природен мелем на Хаџи Наџа за рани, опекотини, плускавци – еве како да го подготвите

Состојки:

vosak_1,5kg   1 чаша вистински восок
1 чаша маслиново масло (или сончогледово)
1 лажица мед
1 парче од прополис

Подготовка и Пакување:

Ставете ги сите состојки во сад и стопете, добро промешајте и на една чинија ставете неколку капки и оставете нека се излади за да ја проверите густината. Ако е премногу густ, во смесата додадете малку повеќе масло, а ако тоа е премногу течен и мек, тоа треба да се додаде восок. Додека е топол мелемот ставете го во тегли или кутивчиња за креми.

Корист :

Може да се користи за изгореници, рани, плускавци, красти, или едноставно за помек кожата.

Се нанесува на кожата и нежно се протрива. Кај рани не се трие – се нанесува само тенок слој и се покрива со газа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top