Home / природен лек / Природен лек за дијабет: Направете го овој чај, оставете го да отстои три часа…

Природен лек за дијабет: Направете го овој чај, оставете го да отстои три часа…

Боровинките со право се нарекуваат вегетативна фабрика на инсулин. Тие се многу ефикасни при лечењето на дијабетис, но мората да бидете во постојана соработка со вашиот лекар и да се придржувате на зададените диети.

caj_thumb_medium490_0Чај за дијабетичари:

–          20 грама листови од боровинки

–          20 грама листови од дудинки

–          20 грама бршлен

–          40 грама мешунки

Припрема: Сите состојки ставете ги во пола литар вода и добро промешајте. Смесата ставете ја на оган 15 миниту. Потоа поклопете ја, оставете ја три часа да одстои и на крајот исцедете ја.

Во народната медицина боровинката е почитуван лек за акутни и хронични гастритични болести. Кај децата се користи како додаток на антибиотската терапија, бидејќи исушените листови на боровинките ги убиваат бактериите во рок од 24 часа. Боровинките исто така помагаат при воспаление на мочен меур и воспаление на дебелото црево. Ја елиминираат надуеноста и гасовите во цревата, што е важно при лекување на хемороидите и цревните заболувања.

Боза.мк

One comment

  1. 40 grama meshunki??? ako moze podetalno da objasnite od sto konkretno se meshunkite. fala odnapred

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top