Home / алтернативна медицина / По акните на лицето се познава од што боледувате – водич за самопреглед

По акните на лицето се познава од што боледувате – водич за самопреглед

Доколку имате акни на челото, брадата, образите или други делови на лицето, тоа укажува на одредени проблеми за кои можеби не сте свесни. Ако ви се појави акна помеќу веѓите тоа не значи дека имате проблем со црниот дроб

Еве еден краток општ водич кој може да ви укаже на можен проблем.

akni liceЧелото

Дигестивниот систем : намалете го внесувањето на преработена храна, маснотиите и зголемете го количеството на испиена вода во текот на денот.

Околу очите и веѓите

Бубрезите : Акните и се останато што се појавува околу зоната на очите ( вклучувајќи ги и подочниците ), упатува на дехидратација. Пијте повеќе течности, најдобро вода.

Коренот на носот

Црниот дроб : Намалете го алкохолот, масната храна и млечни производи. Ова е зона на која се појавуваат и знакови кои не упатуват и на алергија на некој вид храна. Вежбајте секојдневно, шетајте на чист воздух и спијте доволно.

Образите

Дишниот систем : Пушите? Имате алергија? Ова ќе се одрази на овие зони на лицето. Ако ниту едно од наведеното не е проблем, тогаш не дозволувајте вашето тело да се прегрева, Јадете повеќе ладна храна, намалето го внесот на шеќер и движете се повеќе на свеж воздух. Исто така избегнувајте месо, млечни производи, алкохол, кофеин и шеќер. Додадете повеќе зеленчук во исхраната.

Брадата

Хормоните : Акните во ова подрачје ни укажуваат на стрес и хормонални промени. И додека и двете од наведеното понекогаш се неизбежни, сепак можете да ги намалите ако спиете доволно, пиете повеќе вода, јадете доста зеленчук и ја одржувате кожата чиста. Уште еден занимлив факт , дека акните на тие подрачја укажуваат и на овулација ( и на која страна од јајникот )

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top