Home / бабини рецепти / Пијалок од глуварче за прочистување на телото од токсини

Пијалок од глуварче за прочистување на телото од токсини

Жолтото глуварче е украс во дворот, а истовремено е одлично сретство за детоксикација на организмот, пред се на бубрезите и црниот дроб. Како силен диуретик, го подобрува исфрлањето на течностите и токсините.

gluvarceЕдна лажица корен од глуварче (5грама) налејте ја со 2 децилитри вода и варете 15 минути. Пред да го исцедите, оставете го да отстои најмалку 10 минути.

Пијте два пати во текот на денот пред јадење во период од три недели.

Освен тоа, чајот од нови, млади листови од ова растение ќе ви помогнат подобро да ја сварите храната, зелениот дел од глуварчето е полн со витамин А.

Orbis

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top