Home / природен лек / Пет причини зошто треба да се пие ракија!

Пет причини зошто треба да се пие ракија!

Конзумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината.

Го продолжува животниот век

184309-rakija-fonetПреголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи.

Ослободува од стресот

Доколку пиете во умерени количини, ракијата ќе делува на нервниот систем, така што ве опушта. Повторуваме, секако доколку е умерени количини.

Го намалува ризикот од мозочен и срцев удар.

Одлична работа кај ракијата е тоа што спречува створување на наслаги од холестерол во вашиот кардиоваскуларен систем, така што помага да се намали количината на холестерол. А тоа драстично ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар.

Помага во превенцијата од настинка

Веројатно не сте знаеле дека ракијата може да служи како одличен сируп за кашлање. Исто така алкохолот помага за убивање на сите бактерии во грлото. Најдобар ефект ќе постигнете ако го измешате со топла вода и лимун.

Не здебелува

Еве одличен аргумент – за разлика од газираните или некои „природни“ сокови, ракијата е алкохол со мал број калории. Со пиењето на ракија го смалувате холестеролот и не ја зголемувате килажата.

Се ова важи ако се конзумира во умерени количини секако.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top