Home / алтернативна медицина / Овие болести може да ги лечите со храна

Овие болести може да ги лечите со храна

Некои болести со кои често се среќаваме нема потреба да ги лекуваме со лекови, едноставно потребно е само малку знаење во комбинирањето на храната и болеста за кратко време ќе исчезне. Еве за што станува збор.

lecenje so hranaИнфекција на мочен меур – сок од брусница
Само две чаши дневно сок од брусница ќе го спречат размножувањето на бактериите во мочниот меур, особено на бактеријата ешерихија коли која е најчест причинител на инфекција на мочниот меур.

Висока температура – овошен јогурт
Покачена темперетура – Вашиот организам се подготвува за борба против инфекција. Помогнете му, правилно! Одлично решение за ова е овошниот јогурт кој го забрзува метаболизмот, ја обновува енергијата и ја намалува температурата. Секогаш кога ќе забележите покачена температура, помогнете му на вашето тело со вкусен овошен јогурт.

ПМС – сирење
Сирењето е продукт кој изобилува со калциум. Според истражувањата кои ги направиле истражувачите, храната богата со калциум е одличен ублажувач на симптомите на пред-менструалниот циклус.

Настинка – супа
Да, ова е многу познат лек кој едноставно делува. Одлична е за белодробни воспаленија, рехидрација при темперетура, ринитис и сите симптоми на настинка.

Габична инфекција – јогурт
Ова е делумно лек, делумно превентива. Луѓето кои редовно користат јогурт имаат за 75 % помал ризик од габични инфекции. Доколку веќе патите од некоја габична инфекција, користете редовно јогурт. Тој со своите “добри” бактерии секогаш ќе ви биде од корист.

ZaSe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top