Home / природен лек / Оваа лековите супа е 100 пати поефикасна од антибиотици

Оваа лековите супа е 100 пати поефикасна од антибиотици

Едно истражување направено на Универзотот во Вашингтон покажало дека лукот и до 100 пати е поефикасен од најпопуларните антибиотици во борба против болестите.

Еве еден ефикасен рецепт за лековита супа од лук:

hitkujna-lekovita-supaСостојки:

  • 50 чешниња лук (околу 5 главици) исчистен и излупен
  • 2 лажици путер
  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 поголеми главици кромид, исецкани
  • 1 лажица сецкана свежа мајчина душица
  • 250 мл пилешка бистра супа (како основа)
  • 1 врзоп свежи зачински билки, магдонос, мајчина душица, ловоров лист
  • 3 шолји стар леб исецкан на коцки
  • 1 шолја  павлака

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Исечете ги врвовите на главиците лук, полијте ги со маслиново масло и завиткајте ги во алуминиумска фолија. Печете во рерна 90 минути. Оставете да се изладат.

За тоа време загрејте две лажици маслиново масло и путер во тенџере, на средна температура. Динстајте го кромидот десетина минути. Испасирајте го испечениот лук и додајте го во тенџерето со кромид. Промешајте, додајте ја исецканата мајчина душица, пилешката супа и додајте ги свежите зачински билки.

Намалете ја темепратурата, додајте парчиња леб и оставете да крчка пет минути, додека лебот да омекне.

Извадете ги зачинските билки па добиената смеса миксајте ја во блендер додека да добиете полукремаста смеса. Вратете ја смесата во тенџерето паставете павлака или хопла. Посолете и зачинете со бибер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top