Home / природен лек / Ова е најздравото овошје: Штити од мозочен удар и ги топи килограмите

Ова е најздравото овошје: Штити од мозочен удар и ги топи килограмите

Урмите имаат голема нутритивна и здравствена вредност, поради што луѓето ги сметаат за најздраво овоше во светот,

Тие се голем извор на природни влакна кои се неопходни за работата на цревата.

urmiШеќерот од ова овошје е совршена алтернатива за обичниот шеќер. Урмите се вистинска мултивитаминска таблета која може да користат и децата и возрасните.

Одличен извор на железо

Ова е посебно значајно за оние кои боледуваат од анемија. И овие лица би требало да јадат што повеќе од ова овошје. А железото, како дел од хемоглобинот го одредува количеството на кислород во крвта, а најмногу им треба железо на децата и бремените.

Ја запираат дијареата

Урмите содржат и калиум кој е многу неопходен кај запирањето на дијареата. Помага така што цревната флора брзо се обновува, а со помош на ова овошје полесно се создаваат во цревата пријателски бактерии.

Ја регулира телесната тежина

Поради високиот удел на хранливи супстанции ова овошје предизвикува чувство на ситост и помага да губиме вишок килограми.

Го снижуваат холестеролот

Тие имаат способност да го смалат количеството на несакниот ЛДЛ односно холестеролот во телото. Затоа ова овошје е одлична храна за луѓето кои имаат покачен холестерол.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top