Home / природен лек / Откриено кинеско растение кое за 40 дена го убива ракот

Откриено кинеско растение кое за 40 дена го убива ракот

Научниците открија дека не многу познато растение, со навистина бизарно име е неверојатен убиец на ракот. Растението било тестирано на глувците кои имале рак на панкреасот. За само 40 дена немало веќе никакви траги од ракот во овие животни.

Научниците задолжени за експериментот сега се надеваат дека ќе добијат пари истражувањето да го спроведат на луѓе.

Растението со име „thunder god vine“ или lei gong teng, се употребува многу одамна во Кинеската медицина за лекување на голем број болести, вклучувајќи го и ревматоиден артритис.

Според најновите истражувања од University of Minnesota’s Masonic Cancer Center, со користењето на ова растение, после 40 дена организмот не покажува никакви знаци на тумор – дури и кога ќе се прекине терапијата. Истражувањата за ова чудо од тревка, како што го нарекле, се промовирани во списанието Science Translational Medicine

Научниците сметаат дека ова растение е толку ефикасно бидејќи содржи голема количина триптолиди, кое и во претходните истражувања беше идентификувано како состојка – борец против ракот.

Научниците велат лекот во ракот е во билки кои се знаат со години, но како и ѓумбирот така и ова ново откритие се бесплатни во споредба со скапите и опасните лекови за ракот, и компаниите немаат интерес да вложуваат во истражувања за нив.

Но, иако ова растение е навистина евтино, веќе некои научници инволвирани во истражувањето, се обидуваат да направат лек од ова растение којшто би го добил одобрувањето од FDA, нона тој начин – лекот ќе биде патентиран и продаван за голема сума на пари.

Извор – Линк

60 comments

 1. Dr.JOVAN OSLO NORVESKA

  Pozdrav do urednik.
  Jas sum dr. Jovan , mnogu poodamna iselen vo Norveska. Pred 18 godini uzimav eden mnogu efikasewn lek od Ohrid, od gospodinot Bogdan.
  Majka mi posle otkrivanje rak na Matka ziveese tocno 16 godini, znaci ne go racunam medicinskiot rizik od otkrivanje do smrt ca 12 do 18 mesci. Tetka mi koja denes zivee vo danksa imase ist problem i zivee vece do sega 11 godini so toj lek. Bazata e Petrol, dodatok lekoviti bilki, mislm deka eden del e i taa bilka od Kina, zatoa negoviot lek ima vrednost. Se izvinvam zaboraviv da pisuvam po nase. Dokolku nekoj ima potreba odnosno maka neka mi pisuva na mojata adresa ce mu dadam telefon za kontakt,
  pozdrav , Jovan

 2. julijana v.kostova

  i jas go molam g-dinot jovan da me iskontaktira preku mojot mail,pozdrav

 3. ve molam da mi go ispratite brojot na gospodinot od ohrid

 4. Овој текст е наменет за луѓе што имаат серозен здравствен проблем, НЕ е наменет за луѓе да читаат од љубопитност – радозналост.

  Значи ако немаш болест од ваков тип не читај, односно не не контактира од радозналост!

  Во текстот е опишана кинеската билка „thunder god vine“ која може да излекува од РАК, одлично анти канцер растение, растението има многу сложен хемиски состав што во ПРАКСА (не само на пацови како што вели текстот туку и на луѓе) се покажа како многу делотворно и вистинито или слободно можеме да кажеме научно докажано …

  Онаа што не е опишано во оригиналниот текст на списанието Science Translational Medicine е тоа дека оваа рестение не делува самостојно односно за лекување на РАК потребно е да се исполнат и повеќе други услови….
  Комплексноста на болеста е многу доста сериозна за да биде опишана во текстот.

  Ако некој е заинтересиран за НАРАЧКА на „thunder god vine“ и за тоа како се користи односно како се доаѓа до поскуваните резултати со Кинескотo растение кое за 40 дена го убива ракот и кои се тие други услови.

  Може да не контактира на следиот е-маил
  [email protected]

  Има само две негативни работи што треба да ги знаете пред да не контактирате.

  1. Оваа растение не е баш ефтино (за нашиот стандард) како што е опишано во текстот.
  (40 дневна количина чини околу 130 американски долари ).

  2. За пристигнување на пратка од Кина понекогаш се чека и повеќе од 60 дена.

  Напомена растението не се користи како превентива туку како суплемент кој би требало да биде строго дозиран според потреба.

  Од моја лична причина се изразувам СУПЛЕМЕНТ…

  Контакт на е-маил

  [email protected]

  • Почитувани го одобривме вашиот коментар само поради фактот што многумина сакаат повеќе информации во врска со ова – сЕПАК ги предупредуваме читателите добро да СЕ ИНФОРМИРААТ И ДА СЕ СИГУРНИ ОД КАДЕ И ШТО НАРАЧУВААТ. ДОЛЖНИ СМЕ ДА ВЕ ПРЕДУПРЕДИМЕ ДЕКА ДОКОЛКУ НЕ ВНИМАВАТЕ И НЕ КОНСУЛТИРАТЕ ЛЕКАР МОЖНО Е ДА НАПРАВИТЕ ПОВЕЌЕ ШТЕТА ОДКОЛКУ КОРИСТ. исто така бидете сигурни пред да дадете пари дека дека местото од каде ги набавувате природните лекови е веродостојно и не се работи за измама.
   Со должна почит до господинот кој го оставил коментарот, претпоставуваме дека имате најдобра намера сепак досега многу пати имало случаи кога лица се обидувале да заработат на маката и болеста на луѓето – затоа сме должни да го постираме ова предупредување до читателите.

   • Верувам дека вашиот скептицизам е оправдан овдека секој зборува и пишува за се и сешто…И потполно сте во право дека некои ”луѓе” сакаат да се богатат на маката и болеста на луѓето…

    Затоа јас ЈА ПОВЛЕКУВАМ претходно пондената помош во мојот прв коментар (АКО НЕКОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН ЗА НАРАЧКА на „thunder god vine“) бидејќи навистина звучи како ефтина реклама,а мојата намера беше нешто сосема друго.
    Очигледно понудената помош е погрешно интерпретирана односно погрешно сватена.

    Ако некој сака САМ да си го нарача растението еве го линкот на компанијата од КИНА.

    http://frankherb.en.made-in-china.com/product/keywordSearch?searchKeyword=thunder+god+vine

    Еве некои препораки како и зошто да се консултирате со вашиот лекар.

    Уште пред да порачате побарајте спецификација за хемискиот состав на растението затоа што јас не се сеќавам да на Медицинскиот Факултет во Скопје дека СМЕ го изучувале оваа растение !!! А имам прилично јака меморија, и просекот ми беше далеку поголем од останатите студенти…

    Откако ке добиете спецификација обратете се за консултации кај својот Лекар кој на основа на хемискиот состав – лекарот познавајки ја биохемијата (предмет што се учи на Медицинскиот Факултет и историјата на вашата болест би трбало да

    – Направи проценка дали вие воопшто смеете да го користите растението (за да нема повеќе штета отколку корист),
    – Да направи проценка во која форма да го користите
    – Дали може да се комбинира со други лекови ако ги користите
    – Да може да реши кое би било оптималнато дневно дозирање за вас…

    Без вакво стручно од страна на вашиот лекар направено упатство за употреба од би било ризично да го користите.

    • Борисе,
     Добронамерна критика до тебе – прво научи го македонскиот литературен јазик, македонската граматика и правопис, па дури потоа коментирај! Жално е кога читам коментари од автори кои се полуписмени или недоволно писмени, а уште се фалат дека завршиле факултет!

   • Верувам дека вашиот скептицизам е оправдан овдека секој зборува и пишува за се и сешто…И потполно сте во право дека некои ”луѓе” сакаат да се богатат на маката и болеста на луѓето…

    Затоа јас ЈА ПОВЛЕКУВАМ претходно понудената помош во мојот прв коментар (АКО НЕКОЈ Е ЗАИНТЕРЕСИРАН ЗА НАРАЧКА на „thunder god vine“) бидејќи навистина звучи како ефтина реклама,а мојата намера беше нешто сосема друго.
    Очигледно понудената помош е погрешно интерпретирана односно погрешно сватена.

    Ако некој сака САМ да си го нарача растението еве го линкот на компанијата од КИНА.

    http://frankherb.en.made-in-china.com/product/keywordSearch?searchKeyword=thunder+god+vine

    Еве некои препораки како и зошто да се консултирате со вашиот лекар.

    Уште пред да порачате побарајте спецификација за хемискиот состав на растението затоа што јас не се сеќавам да на Медицинскиот Факултет во Скопје дека СМЕ го изучувале оваа растение !!! А имам прилично јака меморија, и просекот ми беше далеку поголем од останатите студенти…

    Откако ке добиете спецификација обратете се за консултации кај својот Лекар кој на основа на хемискиот состав – лекарот познавајки ја биохемијата (предмет што се учи на Медицинскиот Факултет и историјата на вашата болест би трбало да

    – Направи проценка дали вие воопшто смеете да го користите растението (за да нема повеќе штета отколку корист),
    – Да направи проценка во која форма да го користите
    – Дали може да се комбинира со други лекови ако ги користите
    – Да може да реши кое би било оптималнато дневно дозирање за вас…

    Без вакво стручно од страна на вашиот лекар направено упатство за употреба од би било ризично да го користите.

 5. go molam g-dinot Jovan da me iskontaktira za br na gospodinot od Ohrid preku mojot e mail

 6. ги предупредуваме читателите добро да СЕ ИНФОРМИРААТ И ДА СЕ СИГУРНИ ОД КАДЕ И ШТО НАРАЧУВААТ. ДОЛЖНИ СМЕ ДА ВЕ ПРЕДУПРЕДИМЕ ДЕКА ДОКОЛКУ НЕ ВНИМАВАТЕ И НЕ КОНСУЛТИРАТЕ ЛЕКАР МОЖНО Е ДА НАПРАВИТЕ ПОВЕЌЕ ШТЕТА ОДКОЛКУ КОРИСТ. исто така бидете сигурни пред да дадете пари дека дека местото од каде ги набавувате природните лекови е веродостојно и не се работи за измама.

  досега многу пати имало случаи кога лица се обидувале да заработат на маката и болеста на луѓето – затоа сме должни да го постираме ова предупредување до читателите.

 7. Mene do den denes uste nikoj ne mi pisel,nikoj nemi ispratil broj na tel ilu mail 🙁

 8. ve molam gospodine ako sakate da mi go dadete brojot od covekot od ohrid
  da pomogneme na mnogu zeni .ve molam iskontaktirajte me i odnapred vi blagodaram.

 9. ke ve molam ako ste go dobile brojot od covekot od ohrid da me iskontaktirate na
  email [email protected]. vi blagodaram.

 10. Ke ve molam dokolku nekoj go ima dobieno brojot od gospodinot Bogdan da mi go pise na mail.. Odnapred blagodaram
  [email protected]

 11. Slusnete site!! PELIN e Lek ili Bilka koja leci Mnogu Bolesti i sprecuva sirenje na istite a edna od tie bolesti e i Rakot od sekoj vid Bilka dostapna za secij dzep,moze da se zema i preventivno. PELINOT Go unistuva rakot za rekordno vreme da nekazam casovi ili za nekolku Denovi.Kupete PELIN (Artemisia Absinthium) Wormwood (preporaka se somnevam vo kvalitetot od apteka zatoa kupete od bilkari ili sami naberete)

 12. Ve molam za broj ili bilo kakov kontakt so Bogdan od Ohrid, Blagodaram

 13. Go molam gospodinot Zoran , koj na 16 mart 2014 g. go spomnuva pelinot kako lek koj pomaga za lekuvanje na rak, da me iskontaktira na mojot meil, za da go prasam za podetalni informacii.Kolku , kako, na koj nacin da se upotrebuva PELINOT.

  [email protected]

 14. Ve molam isto da dobijam telefon od gospodinot Bogdan od Ohrid sto pobrzo. Vi blagodaram

 15. Тоше Петровски

  Пребарувајќи за посочениот господи Богдан успеав да најдам негов контакт од еден друг форум http://vesnamihajlovicblog.wordpress.com/2013/02/09/lecenje-raka-petrolejom/ и таму истиов господин од Норвешка посочува телефон на дотичниот господин од Охрид.
  Спрема мене основата на секое лекување е здравата исхрана односно користење на намирници кои го лечат телото а елиминирање на намирници кои на здравјето му штетат. Во таа смисла едуцирајте се за Герсонова терапија има многу убави видеа на Youtube на тема Gerson therapy на пример ова е навистина поучно https://www.youtube.com/watch?v=QZMsYP38Whk како и книги кои може да се симнат а може и да се купат. Ова е пдф верзија Healing_the_Gerson_Way исто и ова Juices-for-Gerson-Therapy и оваа Foods-For-The-Gerson-Diet. Многу лесно ќе ги најдете на Google во пдф формат.

  Контактот на човеков од Охрид од е даден во еден коментар од првиот линк. Се надевам дека е тој човекот и дека навистина има добар лек што помага. Оригиналниот коментар следува

  zove se Bogdan ili BOge. 00 389 77 594 206. zaiata leci m cena vrlo jeftina, covjeki koji zeli pomoci. Nemoj da se otrovate sa Gaz ili Gas od ovamo ili onamo. Bez lekovitim biljem petrol je otrov.

  со помин

 16. dali znaete lpriroden lek za lecenje na paraziti vo zeludnik i vaginalno!!!!
  pozdrav

 17. АБЕ луѓе добар текст ама стварно ми треба помош

Leave a Reply to BabinLek Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top