Home / алтернативна медицина / Од што боледуваат претставниците на различни хороскопски знаци

Од што боледуваат претставниците на различни хороскопски знаци

Овен

420895-sexhoroscope-300x180Овните се аналитичари по природа. Па неслучајно Марс, нивната управувачка планета, игра улога токму за главата и мозокот. Овните имаат тенденција да размислуваат, што е предуслов за силна главоболка, проблеми со забите, вилицата. Во некои потешки случаи дури може да се појави и деформитет на лицето.

Бик

Венера е главна кај биковите. Таа е одговорна за функционирањето на долната вилица, грлото, производството на инсулин. Затоа биковите се склони кон дијабетес, инфекции во грлото, компликации во функционирање на тироидната жлезда, Вкочанети вратови, ангина и инфекции на увото, исто така можат да им се појават што повторно се поврзува и со огромната доза тврдоглавост кај нив.

Близнаци

Близнаците се контролирани од Меркур. Тој има влијание врз парните органи – раце, нозе, очи, како и респираторниот систем. Близнаците се склони кон хронична кашлица, чести настинки, бронхитис, болки во рамената и ослабен имунолошки систем.

Рак

Раковите најчесто страдаат од дигестивни проблеми, киселини и болки во стомакот. Тие се високо интуитивни и емоционални и токму поради тоа страдаат и нивните стомачни органи и функциите на дигестивниот систем. Неслучајно сме ја слушнале изреката дека кој се справува со се може да се разболи само од чир.

Лав

Сонцето бдее над лавовите, но им ги контролира и срцето, кичмата и циркулацијата. Тие се авторитетни и уверени знаци, но тоа им предизвикува ‘рбетни проблеми, срцеви заболувања, како и депресивни состојби.

Девица

Девиците исто така се управувани од Меркур, што пак им предизвикува склоност кон дигестивни проблеми и болести на желудникот и цревата. Девиците имаат тенденција да се брзаат и се да прават совршено при што го оптоваруваат нивниот мозок. Тие се вредни како пчели, но без доволно време за релаксација, ризикуваат да си донесат чирови на желудникот, запек, тешки алергии на храна и висок крвен притисок.

Вага

Вагата се под туторство на Венера и таа им ги контролира бубрезите и уринарните функции. Вагата се чувствува најдобро кога дава и добива, но премногу е голем нивниот стремеж кон овие трампа односи им предизвикува сериозни проблеми со уринарниот систем.

Шкорпија

Скорпиите се доста љубоморни и нападни, па често имаат негативна енергија во своите постапки. Плутон како нивен тренер им предизвикува пречки во репродуктивниот систем, како и со бубрезите и мочниот меур. Скорпиите имаат сериозен ризик од дијабетес, инфекции на уринарниот тракт и нередовна менструација.

Стрелец

Стрелците најмногу страдаат од болести кои влијаат на долниот дел на телото – бутовите, колковите, крстот, црниот дроб. Јупитер ја регулира нивната здравствената состојба најмногу кај ‘рбетот и зглобовите и затоа тие се склони кон реума и воспаленија на ‘ рбетот.

Јарец

Јарците се управувани од Сатурн, а тој раководи со скелетот, забите и зглобовите (особено колената). Претставниците на овој знак се амбициозни и решителни, но овие карактеристики на личноста често водат до тврдоглавост, а тој кон кршливи коски и ослабени и болни зглобови. Можни идни болести се артритис, остеопороза, проблеми во колената.

Водолија

Уран е одговорен за Водолија. Уран исто така одговара и за нервниот систем. Водолиите често страдаат од респираторни и срцеви проблеми, артритис, отечени екстремитети, проширени вени, астма и алергиски реакции.

Риби

Рибите се многу чувствителни. Нептун како нивен ментор им го контролира лимфниот систем и нозете. Рибите се идеалисти, а тоа им удира право во нозете – предизвикувајки им жуљеви, болка, оток. Покрај тоа, тие страдаат често и од ослабен имунолошки систем, што ги прави ранливи на многу различни болести поврзани со имунитетот.

<div

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top