Home / природен лек / Неверојатни лековити својства на џекфрутот

Неверојатни лековити својства на џекфрутот

Иако се одгледува само во Индија, Виетнам, Шри Ланка, Тајланд, Филипините, Уганда, Танзанија и Јамајка, тоа е навистина популарно низ целиот свет затоа што одлично влијае на општото здравје.

jekf1394231160_thumb_medium490_0Тоа има вкус како комбинација од ананас, јаболко и банана, а тежи од 15 до 40 килограми.

Еве во што помага џекфрутот.

-го зајакнува имуниот систем

-штити од рак

-помага при варењето

-го чува здравјето на очите и кожата

-ја подобрува енергијата

-го намалува крвниот притисок

-ја контролира астмата

-ги зајакнува коските

-спречува слабокрвност

-ја подобрува работата на тироидната жлезда

One comment

  1. ve molam kazete kade moze da se nayde ovoj cekfrut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top