Home / нови лекови / Научниците пронашле лек против ќелавост

Научниците пронашле лек против ќелавост

Истражувачи од еден американски универзитет изјавиле дека направиле промена која може да означи крај на проблемите со ќелавоста кај мажите.

kjelavНа секој маж познато му е чувството кога нервозно се проверува на огледало дали ја изгубил косата.

За среќа, тоа би можело да биде минато благодарение на Медицинскиот истражувачки институт во Орландо.

Тие успеале да овозможат раст на влакната користејќи човечки матични клетки.

Експертите се надеваат дека оваа нова постапка ќе доведе до ефективна трансплантација на коса.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top