Home / алтернативна медицина / Научници тврдат: Слушање на оваа песна опушта исто како масажа (Видео)

Научници тврдат: Слушање на оваа песна опушта исто како масажа (Видео)

Научници од Британската академија за звучна терапија откриле песна за која велат го опушта телото и повеќе отколку една масажа.

masazaОваа осум минутна мелодија со наслов “Weightless” на британскиот бенд  Marconi Union е до толку блага и веднаш го опушта телото до тој степен што дури научниците предупредуваат дека не би требало да се слуша додека возите.

До резултатите дошле со испитување на 40 жени од кои дури 65 насто биле помалку нервозни по слушањето на оваа песна. Магазинот Time по ова истражување ја стави веднаш песната на листата ТОП ОТКРИТИЈА

Па еве да ве опуштиме во ова саботно попладне – повелете слушнете ја песната и опуштете се исто како да сте на масажа :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top