Free songs
Home / бабини рецепти / Настинати сте? Тогаш ноќеска спијте со МОКРИ ЧОРАПИ!

Настинати сте? Тогаш ноќеска спијте со МОКРИ ЧОРАПИ!

Иако веројатно не звучи толку пријатно носењето мокри чорапи во кревет помага при симптоми на настинка и грип.

lijek_za_nesanicu_mokre_carape_tabfullВерувале или не, оваа влажна стратегија може да Ви помогне да ги ублажите симптомите на треска затоа што крвта повторно ќе цирклулира во нозете, што драстично ќе се зголеми и циркулацијата во крвта.

Загрејте ги нозете во топла вода, а потоа потопете тенки чорапи во ладна вода, исцедете ги и облечете ги непосредно пред да си легнете да спиете. Потоа врз нив облечете суви, волнени чорапи. Мокрите чорапи би требало до утрото да бидат суви и жешки, а вие ќе се чувствувате многу подобро.

Мокрите чорапи исто така моѓат да ви помогнат и со несоницата и синдромот нервозни нозе.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top