Home / природен лек / Народни лекови за прочистување на црниот дроб

Народни лекови за прочистување на црниот дроб

Црниот дроб е најголема жлезда во човековото тело, а е наречена „лабораторија на организмот“, бидејќи ги елиминира отровите што ги несуваме преку храната, водата и лековите. Доколку дојде до проблеми, се јавуваат бројни тешкотии.За среќа, решението се крие во билките.

kurkuma1. Лажица куркума

Додадете лажица куркума во малку павлака или сирење и изедете го тоа за доручек. Веќе седмиот ден вашиот дроб ќе заздравува.

2. Корен од глуварче

Глуварчето ги штити дробовите од токсини. Исто така, коренот одржува оптимално ниво на калиум, кои го регулира притисокот и новото на шеќерот во крвта. Доколку имате грчеви во мускулите, земете три пати дневно по петкапки корен пред оброкот.

3. Артичок лисја

Лисјата од артичок е еден од најстарите природни лекови. Тој го зајакнува производството на жолчката, го подобрува варењето на храната и спречува појава на маснотии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top