Home / алтернативна медицина / Направете замка за комарци – без хемикалии и на природен начин

Направете замка за комарци – без хемикалии и на природен начин

Потребно е:

zamka-za-komarce-1400763279-502465– 20 cl вода,

– 50 грама кафеав шеќер,

– 1 грам свеж квасец и

– 1 пластично шише од 1.5 или 2 литри.

Постапка:

1. Исечете го врвот на шишето

2. Загрејте ја водата и во неа потопете го кафеавиот шеќер.

3. Кога ќе се олади, содржината ставете ја во шишето

4. По површината на течноста истресете го здробениот квасец, без да мешате

5. Отсечениот врв на шишето ставете го како инка и однадвор завиткајте го со црна пластика или фолија. Замката ставете ја во аголот на просторијата, на тераса, во градина…

6. По две недели погледнете го резултатот!

Како функционира?

• Комарците ги привлекува гасот кој се ослободува при ферментација на шеќерот;

• Оваа еколошка замка е соодветна за училишта, градинки, канцеларии, болници…

• Дејствува и на опасните тигрести комарци

zamka-za-komarce-1400763279-502465

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top