Home / природен лек / Направете го сами- Рецепт кој штити од рак

Направете го сами- Рецепт кој штити од рак

Не успеваме секогаш да јадеме здрави намирници и балансирана храна, па затоа во организмот се создава кисела средина, заради која имунитетот ни станува послаб.

limon-630x439Киселоста или алкалноста се одредува врз основа на pH фактор, а сè што е под 7 се смета за опасно по здравјето на човекот. За кисела средина се смета онаа која има pH вредност под 7, додека во спротивно, станува збор за алкална средина.

Вредноста на pH која ја внесуваме во телото е исклучително важна заради последиците кои ги има врз состојбата на органзимот, па така би требало да се трудиме да му го пружиме само најдоброто.

Бидејќи не секогаш сме во можност за тоа, тука е алкалната вода, која претставува вистински лек доколку сакате да се прочистите од токсини и да ја спречите појавата на рак.

Потребни состојки:

  •          2 литри флаширана вода
  •          1 лимон (по можност органски)
  •          1 мала лажичка хималајска сол

Постапка:

Едноставно земете чиста стаклена тегла и наполнете ја со вода. Додадете лимон кој претходно сте го исечкале, а не процедиле. Доколку не користите органски лимон, отстранете ја кората.

Потоа додадете ја солта, затворете ја теглата и оставете ја содржината да отстои околу 12 часа на собна температура.

Употреба:

Наутро на празен желудник испијте 3 чаши алкална вода. Со ваков почеток на денот, вашето тело ќе ви биде и тоа како благодарно, а позитивните ефекти е невозможно да не ги забележите.

Denesen.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top