Home / природен лек / Чај од врес – ја чисти крвта, лечи простата, бубрези, жолчни патишта

Чај од врес – ја чисти крвта, лечи простата, бубрези, жолчни патишта

Кога страдате од “дупки” во помнењето, чувство на непријатност и болки во главата или шумење во ушите, ќе ви помогне обичен врес, (латинско име Calluna vulgaris).

caj vres2Ставете една лажица сув цвет од врес во лонец. Додадете половина литар врела вода и варете 10 минути на тивок оган поклопено.

Потоа оставете го тенџерето поклопено да отстои три часа завиткано во топла ткаенина. По три часа процедете го чајот. Првата недела од лекувањето пијте по половина чаша од овој чај во кое било време во денот. Потоа, во следните две недели пијте по една полна чаша дневно.

Следно што треба да направите е пауза од десет дена и пак повторете го третманот .Тоа практикувајте го с` додека вашите тегоби не престанат.

biljka-vres-cajРастението врес ја прочистува крвта и мочните патишта, дејствува антиинфламаторно (противвоспалително), како дезинфекциско средство, го зајакнува нервниот систем, се користи како седатив, а исто така ја стимулира секретната функција на желудникот.

Се користи за лекување циститис, простатитис, при лекување болести на бубрезите кај хроничниот пиелонефритис, кај болестите на црниот дроб, жолчните патишта, кај настинката, дизентерија, нервни нарушувања, а се користи и за лекување ревматизам, гихт, егзема.

Алкохолната тинктура (од врес) се користи за лекување туберкулоза на белите дробови.

Надворешно, во облик на лосион се користи за лекување ревматизам, изгореници, чирови, егзема. Помага и при состојба на отечени нозе, поради болест на бубрезите или срцето.

vřes

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top