Home / сведоштва / Наместо лекови за Алцхајмер на сопругот му давала кокосово масло: Резултатот ги изненади докторите

Наместо лекови за Алцхајмер на сопругот му давала кокосово масло: Резултатот ги изненади докторите

Педијатарот Мари Т. Њупорт ја сподели приказната а својот сопруг Стив, на кого оваа болест му била дијагностицирана во неговите педесетти години.

kokosovo-maslo-640x396Неговите мозочни резени биле уништени и го загубил краткорочно памтењето. Користел класични лекови наменети за лечење на оваа болест но тие не му помогнале.

Само загубил тежина и паднал во депресија. Неговата сопруга потоа одлучила да проба со природно решение, а тоа кокосовото масло.

На сопругот му давала по две лажици кокосово масло два пати со храната. По два месеци, Стив бил посреќен, поопуштен и повеќе зборувал.

-После една година почна да ги препознава членовите на семејството, кои поради болеста ги заборавил, открива Мери.

Освен за лечење на Алцхамјеровата болест, кокосовото масло е одлично и за лечење епилепсија, Паркинсонова болест, мултиплекс склероза и дијабетес. Идеално и за пржење, затоа што не е калорично.

Истражување од 2004 година покажа дека ова масло ја подобрува меморијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top