Home / природен лек / Намалете го притисокот со семки од сончоглед

Намалете го притисокот со семки од сончоглед

Овој природен лек помага многу брзо. За многу кратко време притисокот се враќа во нормала а ефектот е прилично стабилен. Семките од сончоглед се богати со никотинска киселина (ниацин или витамин Б3), која ги шири крвните садови и ја подобрува циркулацијата.

Ова е проверен рецепт од руската алтернивна медицина:

ПОСТАПКА:

soncogled-zdr-bil-05Во еден сад ставете 500 грама добро измиени сирови семки од сончоглед. Прелијте ги со 2 литри ладна вода и варете ги на шпорет 2 часа. Изладете и процедете. Целата количина распоредете ја за два дена. Првиот дел испијте го во текот на денот, а другиот складирајте го во фрижидер, па консумирајте го следниот ден.

Притисокот веднаш се враќа во нормала. Но за подобар, подолготраен ефект, се препорачува редовно консумирање во текот на еден месец.

Семките од сончоглед се најдобар извор на магнезиум а со самото тоа, најмоќно средство за намалување на крвниот притисок. Сончогледовите семки содржат фитостероли кои на природен начин го намалуваат холестеролот во крвта, па со самото тоа го намалуваат ризикот од појава и развој на кардиоваскуларни заболувања.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top