Home / аларм / Mултивитамините не се само бескорисни туку се и штетни!

Mултивитамините не се само бескорисни туку се и штетни!

Пораката е јасна: Повеќето додатоци не ги спречуваат хроничните болести, нивната употреба не е оправдана и е сосема јасно дека не треба да бидат употребувани, стои во уводникот објавен во последното американско истражување на сервис за превентивни услуги.

vitaminiЛуѓето треба да престанат да ги трошат своите пари на суплементи во исхраната , тврдат лекари чии изјави се дел од истражувањата. Констатирале дека  мултивитамините се  неефикасни во борбата против болестите. Но, не само тоа, туку исто така се и штетни . Откриле дека не постојат докази дека земањето на дневен додаток од мултивитамини и други додатоци во исхраната ја спречува прогресијата на хроничните болести како срцеви заболувања или рак, пренесува Business Insider.

Бројни истражувања покажале како мултивитамините се неефикасни,  но луѓето продолжат да ги користат, вели д-р Едгар Милер, еден од авторите на истражувањето.

Земањето на витамин А и Б, како и други додатоци во исхраната во форма на антиоксиданси всушност ја зголемува стапката на смртност , порачуваат екарите. Употребата на мултивитамини во САД во последните 10 години е зголемена за 50 проценти.

Zsdravstvo24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top