Home / природен лек / Манастирски природен антибиотик – лек против инфекции

Манастирски природен антибиотик – лек против инфекции

Формулата потекнува уште од средновековна Европа и делува како антибиотик. Овој лек има силна антивирусна и антигабична формула, но исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфите во сите делови од телото. Одличен е и против кандида. Тајната е во моќната комбинација

Потребни состојки:
  • sirup-od-smreka-300x199700 милилитри свеж јаболков оцет
  • 40 грама ситно исечкан лук
  • 40 грама ситно исечкан кромид
  • 2 лути пиперки
  • 40 грама рендан ѓумбир
  • 2 лажици рендан рен
  • 2 лажици куркума во прав или 2 парчиња корен од куркума

Измешајте ги сите состојки во чинија, освен оцетот. Смесата префрлете ја во тегла, каде што 2/3 од неа ќе бидат исполнети со сувите состојки, а останатата третина дополнете ја со оцетот. Затворете добро и протресете. Чувајте ја теглата на ладно и суво место 2 недели. Во тој период протресувајте ја неколку пати дневно. Откако ќе поминат 14-те дена, процедете ја течноста низ газа. Тоникот не треба да се чува во фрижидер.

Не го разблажувајте во вода, бидејќи на тој начин ќе го намалите неговиот ефект. Земајте по 1 лажица секој ден со цел да го зајакнете вашиот имунитет. Зголемувајте ja количината секојдневно, со максимална доза од 1 мала чаша дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top