Home / природен лек / Мајчина душица во бело вино за лечење на гастрит

Мајчина душица во бело вино за лечење на гастрит

Според тоа дали е акутен или хроничен, гастритот се разликува по своите симптоми. Болките во стомакот, гадење, повраќање, главоболки и вртоглавици се карактеристични за акутниот гастрит, а чувството за тежина во стомакот, киселини, ждригање и болки во срцето – за хроничен гастрит.

majcina dusica lekЗа да го спречите продлабочувањето на болеста, можете да ја употребите следнава природна рецепта:

Во литар суво бело вино додадете 100 грама сува мајчина душица.

Оставете смесата да отстои една седмица, при што од време на време ќе треба да го протресете садот. Потоа течноста треба да зоврие и да отстои покриена со капак околу 4-6 часа.

На крај процедете.

Лекот се пие по 30-50 мл, 2 – 3 пати дневно пред прием на храна.

Popara.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top