Home / Болести и лечење / Чистење на црниот дроб по природен пат

Чистење на црниот дроб по природен пат

здравје.

liver protection

Црниот дроб е чистач на телото и е од суштинско значење за способноста на истото, да природно се исчисти и се детосикцира себе си.

 Вие не треба да направите екстремна промена на вашата исхрана за да го исчистите вашиот црн дорб и да го зајакнете целокупното здравје.

Мајката природа обезбедила храна во пролетта, која може да помогне во обновувањето на црниот дроб.

Еве шест видови на храна која што го прочистува црниот дроб:

Зеленчукот, брокулата, карфиолот и зелката се сите богати со витаминот Ц, моќен антиоксидант кој помага во чистењето на вашето тело од слободните радикали (оштетените клетки во вашето тело).

Го стимулираат ензимот кој се продуцира во црниот дроб и кој помага во ослободувањето од канцерогени и други отрови, како и тоа дека го намалува ризикот од одредени видови на рак.

bijeli_lukЛукот има високи износи на алицин, анти-бактериска состојка која помага во намалувањето на хипертензијата.

Тој исто така содржи селен, кој е клуч за метаболичкото функционирање.

Лукот го стимулира црниот дроб за да самиот тој се прочисти.

Зеленчукот, брокулата, карфиолот и зелката се сите богати со витаминот Ц, моќен антиоксидант кој помага во чистењето на вашето тело од слободните радикали (оштетените клетки во вашето тело). Го стимулираат ензимот кој се продуцира во црниот дроб и кој помага во ослободувањето од канцерогени и други отрови, како и тоа дека го намалува ризикот од одредени видови на рак.

Артичок: Трн кој содржи флавоноиди, моќна фабрика на антиоксиданси, кои покажуваат дека имаат анти-канцер својства. Тој исто така помага во стимулирањето на жолчното кесе, кое помага со варењето на храната.

limon1Лимонот: Ова кисело цитрусно овошје е богато со витамин Ц, кој му помага на црниот дроб, да се прочисти од токсините. Пробајте да го конзумирате во чаша со вода секое утро, нешто кое што ќе ви помогне да го стимулира варењето на храната.

Глуварче: Лисјата и корењата помагаат во детоксикација на црниот дроб. Органот го сака горчливиот вкус на глуварчето, кое исто така помага во стимулирање на ензимот. Листовите можат да се подготват во салатата, додека коренот може да се подготви во чај.

Аспарагус: Овој зеленчук е богат со бета каротен, уште еден моќен антиоксиданс. Исто така содржи калиум, кој е суштинско значење за здрав електролит баланс и исто така го намалува ризикот од хипертензија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top