Home / природен лек / Лимоновиот сок е волшебен – еве зошто

Лимоновиот сок е волшебен – еве зошто

Богатството на витамин Ц не е единствената предност на лимонот – имено, може да замени дел од маснотиите во многу јадења зашто им дава извонреден вкус и ја намалува калориската вредност.

limun-i-lukНа пример (за 1 порција), ако салатата ја зачините со двојно помалку масло, а додадете повеќе лимонов сок, ќе заштедите 45 калории; ако испрскате една шницла со сок од еден лимон и ја посипете со ренданата кора од лимонот, ќе ви треба двојно помалку масло, што значи, ќе заштедите 90 калории.
Ако додадете во некој колач (за 6 лица) сок од 1 лимон, можете за една третина да го намалите количеството на маргарин и ќе заштедите 50 калории. Самиот лимон е малку калоричен – 1 лажица дава 1 калорија!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top