Home / природен лек / Лекови кои може да се направат од јогурт

Лекови кои може да се направат од јогурт

Јогуртот може да се користи за различни намени како природен лек.

Маска за сјајно лице

Малку куркума и две лажици јогурт се мешаат со цеден сок од половина лимон. Маската се нанесува на целото лице и во пределот на вратот. Се плакне со млака вода.

jogurtЛек за изгореници и нискокалоричен појадок

Измешајте јогурт и каша од праски или јагоди и по свој вкус додадете мед. Заедно измешајте ги убаво. Овој оброк е добар за слабеење. Доколку имате изгореници од сонце или оштетена сува кожа нанесте од миксот на кожата.

Балсам за коса

Нанесте јогурт на врвовите од косата и полека со нежни движења масирајте ја кожата на главата со јогурт. Откако ќе нанесте секаде, косата треба да се измие после 30 минути. Косата ќе добие сјај и поголем волумен.

Ги чисти дамките од кожата

За да ги отстраните дамките од кожата потребно е редовно чистење. Ставете 1 лажичка мелени ореви и додадете јогурт. Треба да добиете густа смеса. Се нанесува на соодветните места и се трие со раце околу 2 минути, по што јогуртот ќе се впие во вашата кожа. Се плакне со топла вода.

Помага за мозолчиња и акни

Јогуртот содржи цинк кој има антивоспалително дејство. Измиксајте рендана краставица или морков со јогурт и нанесте на местата каде имате мозолчиња или акни. Воспалението ќе се намали, а со редовен третман ќе имате чисто лице.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top