Home / природен лек / „Лекот е пет пари ако го знаеме“ – едноставни лекови против рак кои навистина делуваат

„Лекот е пет пари ако го знаеме“ – едноставни лекови против рак кои навистина делуваат

Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

Иако ракот се смета за комплексно заболување важно е да се сфати дека канцерогените заболувања всушност претставуваат забрзан раст на канцерогени клетки при што доаѓа до ослабнување на имуниот систем, зголемување на количината на токсични материи во организмот.

Доказите добиени од значајни истражувања покажале дека постојат стотина познати и ефективни лекови против ова заболување. Еве неколку едноставни протоколи кои можат да направат чудо во лечењето на канцерогените заболувања.

 1. Сода бикарбона

– Една кафена лажица сода бикарбона и сок од еден лимон, 250 милилитри вода, неколку пати на ден успешно ќе ја намали киселоста во организмот. Канцерогените клетки не можат да растат во алкална средина.

 2. Sanguinaria Canadensis (крвавче)

– Ова е повеќегодишна билка која во себе содржи алкалоид наречен Sanguinarin. Тој има својство да ги уништи канцерогените клетки, а да не ги уништи здравите клетки. Може да се употребува орално и надворешно како лек против кожни и други видови облици на рак.

3. Чага

– Ова е лековита габа чие дејство со години се проучува. Се покажало дека таа има својство да го модулира имунолошкиот систем и дека има антиканцерогени својства.

 4. Витамин Д

– Следење на количината на витамин Д во крвта и негово балансирање може да помогне при превенција од канцерогени заболувања и како помош во борбата против ракот. Во студија од 2006 година истакнато е дека мали количини на витамин Д е поврзано со намалена стапка на преживување на заболените од рак, особено кај пациенти кои се во постменопаузен период.

 5. Чајна напивка од Essiac

– Оргиналната мешавина на чајот е стар рецепт на индијанците домородци кои го користеле стотини години на назад. Една канадска медицинска сестра од нив го дознала чајниот рецепт и почнала да го дели на пациентите кои се бореле со ракот, по што пациентите почнале неверојатно брзо да се опоравуваат. Чајот е комбинација од неколку антиканцерогени растенија и растенија кои го чистат телото, а тоа е се што му е потребно на пациентот болен од рак. Се што треба да направи е да го консумира неколку пати на ден.

 6. Масло од ленено семе и младо нецедено сирење

– Доктор Џоана Будвиг од Германија, биохемичарка и лекар, е жената која го смислила природниот начин на лечење на ракот со стапка од 90 проценти на излекување, метод кој го практикувала педесет години. Комбинацијата на маслото и младото сирење му дава на организмот есенцијални масни киселини и липопротеини кои го редуцираат туморот и го обновуваат балансот на организмот.

 7. Масло од канабис – Cannabis sativa subsp. sativa var. Indica

– Канабиноидите во маслото од канабис ги убиваат канцерогените клетки. Исто како и другите растителни препарати не ги уништуваат здравите клетки. Постојат голем број на студии кои потврдиле колку е важно маслото од канабис во процесот на лечење на многу видови рак вклучувајќи го и ракот на дојка.

8. Јод

– 85 проценти од луѓето од светската популација имаат премалку јод во организмот. Поради ова се зголемува количината и производството на естрогени во организмот па поради тоа мораме често да ја проверуваме количината на јод во крвта. (за да не дозволиме естрогенот да создаде мутација на клетките и зголемување на можноста да се создаде циста и тумор)

 9. Мелатонин

– Мелатонинот е моќен инхибитор на создавање на канцерогени клетки. Всушност лабораториските студии покажале дека мелатонинот „ги успива“ канцерогените клетки на дојката и го намалува нивниот раст за 70 проценти. Мелатонинот исто така го спречува негативното делување на естрогенот кој го внесуваме преку исхраната. (млеко, месо, риба и морски плодови)

 10. Изданоци од брокула

– Овој зеленчук има антиканцерогени својства, а докажано е дека изданоците од брокулата имаат сто пати повеќе протеини од другите сродни зеленчуци. Тие во себе содржат сулфорофан кој не само што ги убива канцерогените клетки туку и го намалува нивниот раст и ширење по организмот, а тоа дејство го покажува кај многу видови на рак.

Ако познавате некој кој се бори со ракот, ве молиме да му ги доставите овие информации, бидејќи токму тие можеби ќе спасат уште еден живот и можеби претставуваат единствена надеж за опстанок!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top