Home / бабини рецепти / Лек за кашлица и бронхитис – банана и топла вода

Лек за кашлица и бронхитис – банана и топла вода

bananalek1– 2 зрели банани (најдобри се оние со кафени дамки)
– 2 лажици мед
– 400 милилитри вода што врие
Излупете ги бананите и добро изгмечете ги со вилушка. Прелијте ја смесата со водата што врие, поклопете го садот и оставете ја да отстои 30-тина минути. Медот додајте го на крај, откако смесата ќе се олади (медот ги губи својствата на високи температури).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top