Home / бабини рецепти / Лек кој е стар со векови – Со него ќе заборавите на многу болести

Лек кој е стар со векови – Со него ќе заборавите на многу болести

Оваа тенчност помага при атеросклероза, болести на белите дробови, импотенција, проблеми со синусите, високиот притисок, гастритис, хемороиди, а помага и со проблеми со видот и слухот.

luk500За да ја направите ви требаат 350 грама лук и 200 милилитри 95 процентен алкохол или рум. Ако одберете да го припремите со алкохол, треба да внимавате да не содржи метанол или бензалкониум хлорид.

Подготовка – Исчистете го лукот и изгмечете го. Помешајте го со алкохолот и сипете се во стаклено шише. По 10 дена процедете и оставете го шишето да одстои во фрижидер два часа.

Примена – Оваа лековите мешавина смее да се пие најмногу 12 дена и тоа со сипување на неколку капки во чаша вода пред појадок, ручек и вечера. Првите денови треба да се стави само по една капака во чашата вода, а понатаму може и по две или три.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top