Home / бабини рецепти / Лечи болки во грлото и крајниците за само 4 часа!

Лечи болки во грлото и крајниците за само 4 часа!

Напиток против воспаление на грлото и крајниците – рецепт:

lek za krajnici i grlo80гр измелени семки од ким (кимел, обичен ким, лат. Carum carvi) полиjте ги со 200мл вода и варете 15 минути.

Ќе добиете густа растеглива маса, која личи на талог од кафе. Процедете и додадете 50мл вода па повторно нека зоврие.

Отстранете ја од огнот и додадете 1 лажица коњак.

 

Пијте секои 30 минути по една лажица. По 2 часа болката во грлото полека ќе исчезнува и полесно ќе голтате. После 4 часа можете да го завршите третманот.

Можете да пиете и подолго, во тешки случаи.

Овој напиток се препорачува на сите кои се склони на настинки, често имаат воспалено грло и крајници.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top