Home / аларм / Кока Кола е добра за се но НЕ и за здравјето – чисти рѓа, корозија, топи шајки

Кока Кола е добра за се но НЕ и за здравјето – чисти рѓа, корозија, топи шајки

За ваша информација, активната состојка во Кока-Кола е фосфорна киселина. Нејзината pH вредност е 2.8

За да ви биде појасно една шајка се раствора за околу 4 дена. Исто така, фосфорната киселина го “краде” калциумот од коските и е голем придонесувач во зголемувањето на остеопорозата.

koka kola zdravjeПред неколку години, една анкета беше спроведена во Германија за да се открие причината за појавата на остеопороза кај деца на возраст од 10 години. Резултатот е: Неинформираност на родителите за составот и употреба на Кока-кола.

За да се транспортира Кока-Кола сируп со камиони, мора да бидат идентификувани со плоча на која треба да пишува опасен материјал, транспортот е резервиран за високо корозивни материјали.

Многу од овие експерименти беа тестирани во лабораторијата на Факултетот и одобрени.

Сега замислете што се случува со човечкиот организам. Сакате чаша вода или чаша Кока-Кола? Се надевам дека ви помагнавме.

Ако се стави коска во сад со Кока-Кола ќе се разложи за два дена.

За чистење на тоалет истурете лименка Кока-Кола во тоалетната школка и нека отстои еден час, а потоа исплакнете, лимонската киселина во Кока-Колата ги отстранува дамките од порцеланот.

За да ја отстраните ‘рѓата од хромираните автомобилски браници бришете со сноп на алуминиумски фолии натопени во Кока-Кола.

За чистење корозија од батеријата на автомобилот: Истурете лименка Кока Кола врз батеријата,корозијата се остранува.

Да олабави ‘рѓосан штраф: Нанесете крпа натопена во Кока-Кола на’ рѓосан штраф и за неколку минути се одвртува.

За да ги отстраните маснотиите од облеката: Ако детергентот не успее да ги острани мрсните дамки од вашата облека, Кока-Кола ќе ви помогне во тоа, која исто така ќе ви помогне да ја исчистите шофершајбната на својот автомобил.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top