Home / природен лек / Која храна што лечи – неверојатно но кажува самиот облик (Видео/Фото)

Која храна што лечи – неверојатно но кажува самиот облик (Видео/Фото)

Повеќе не е мит тоа дека морковите се добри за вашите очи, а постојат и други овошја и зеленчуци кои што се добри за одреден дел од вашето тело.


01-Carrot-Eye-Foods-That-Look-Like-Body-Parts-11 Морков – Око
Пресечен морков гледано од поблиску може да се забележи дека наликува на окото. Но, освен што личат тие се и здрави за вашиот вид.

Морковите се полни со витамини и антиоксидани, како бета-каротен, кој го зголемува шансите за макуларна дегенерација, главната причина за губењето на видот кај постарите луѓе.

02-Walnut-BrainFoods-That-Look-Like-Body-Parts-12 Орев – Мозокот
Наборите и брчките на оревот наликуваат на мозокот. Обликот на оревот дури и повеќе изгледа на обликот на левата или десната хемисфера на мозокот.

И не е изненадување што се нарекуваат „храна за мозокот“. Имаат висока содржина на омега – 3 масни киселини, кои помагаат во поддршката на функцијата на мозокот.

03-Celery-BoneFoods-That-Look-Like-Body-Parts-1-628x371Целер – коска
Долгите стебленца на целерот изгледаат исто како коските, но тие исто така се добри за нив.

Целерот е голем извор на силикон, дел од молекуларната структура која им дава цврстина на коските. Има една случајност помеѓу целерот и коските, а тоа е дека и двете содржат по 23% натриум.

04-Avocados-UterusFoods-That-Look-Like-Body-Parts-1-628x371Авокадо – Матката
Формата на сијалица која што ја има авокадот наликува и на матката и го поддржува репродуктивното здравје.

Авокадото е добар извор на фолна киселина, а преку истата се намалува ризикот за цервикална дисплазија, што е преканцерозна состојба.

05-Clams-TesticlesFoods-That-Look-Like-Body-Parts-15 Школки – тестиси

Досегашните направени студии од трана на холандски научници покажуваат дека исхраната со фолна киселина и цинк, нешто што го има кај школките значително влијае во подобрувањето на квалитетот на спермата кај мажите.

Школките се познати и како еден од афродизијаците кои ја подобрува сексуалната желба.

06-Grapefruit-BreastsFoods-That-Look-Like-Body-Parts-16 Грејпфрут – дојка
Сличноста меѓу тропските овошја како лимонот и грејпфрут и градите е повеќе од случаен.

Грејпфрутот содржи супстанци кои се нарекуваат лимоноидс, кои се покажаа како да го инхибираат развојот на рак во лабораториските животни и во мајчините клетки.

07-Tomato-HeartFoods-That-Look-Like-Body-Parts-17 Домат – срце
Пресечете едно парче домат и ќе забележите дека црвениот зеленчук има повеќе комори кои личат на структурата на срцето. Истражувањата откриле дека поради ликопен во доматите, има намален ризик за срцеви болести кај мажите и жените кои ги конзумираат. Доколку истите се помешаат со маслиново масло или авокадо, тоа ќе ја зголеми ликопен апсорпцијата на вашето тело за десетпати.

08-Red-Wine-BloodFoods-That-Look-Like-Body-Parts-1Црвено вино – Крв
Црвеното вино кое е богато со антиоксиданси и полифеноли, вклучувајќи и моќен ресвератрол изгледа како крв.Кога ќе го испиете, тоа ве штити од деструктивните работи кои што навлегуваат во крвта, како ЛДЛ холестеролот, кој може да предизвика заболување на срцето. Исто така виното го намалува крвното згрутчување, нешто што е поврзано со мозочниот удар и срцевите заболувања.

09-Ginger-StomachFoods-That-Look-Like-Body-Parts-19. Ѓумбур – Желудник
Секој кој досега имал проблеми со стомакот, а посегнал по ѓумбур, знае за контра ефектите на истото.

Ваквата билка наликува на дигестивниот систем. Ѓумбурот има способност да го спречи гадењето и повраќањето.

10-Sweet-Potatoes-PancreasFoods-That-Look-Like-Body-Parts-110. Слаткиот компир – Панкреас

Слаткиот компир има сличност со панкреасот, а исто така е и моќен антиоксидант кој ги штити сите ткива во телото, вклучувајќи го и панкреасот, од секакви оштетувања поврзани со ракот или стареењето.

[divider_flat]

organi i zelencuk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top