Home / природен лек / Која билка ги елиминира стриите?

Која билка ги елиминира стриите?

Стриите се јавуваат како последица од нагло растегнување на кожата и претставуваат еден од најголемите непријатели на убавиот изглед на женското тело. Мно­гу же­ни од сво­јот пу­бер­тет жи­ве­ат со стрии, а не­кои по­ра­ди тоа има­ат комп­ле­кси, па ду­ри и психич­ки проб­ле­ми.

kamilica striiДоколку за кратко време сте изгубиле поголем број килограми (но, доколку и нагло сте се здебелиле), сигурно сте се соочиле со стриите, кои најчесто се појавуваат на пределот на стомакот, градите, задникот и бутовите. Но, појавата на стрии најмногу зависи од гените и од флексибилноста на кожата, односно од тоа колкава количина на колаген и витамин Е содржи.

За поуспешно да се изборите против оваа естетски лоша појава, потребно е да консумирате што повеќе продукти богати со витамините К, Е и Ц, како и истовремено да ги треритате загрозените места со препарати кои е најдобро да ги подготвите во вашата кујна, користејќи ги природните производи.

 Измешајте камилица со масло од лаванда и јојоба, а потоа секој ден мачкајте ја мешавината на подрачјето на стриите. Испасирајте авокадо и помешајте го со лимонов сок и маслиново масло. Добиената смеса нанесувајте ја два пати неделно на кожата со газа и нежно тријте.

Плус Инфо

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top