Home / природен лек / Клеопатра најдобро знаела- ова растение е еликсир на младоста и убавината

Клеопатра најдобро знаела- ова растение е еликсир на младоста и убавината

Бамјата е една од најстарите здрави намирници, која на голема врата се враќа во менијата на бројни кујни, но и во козметички цели.

bamjaСепак за неа се уште се зборува срамежливо, бидејќи повеќето не ни знаат како изгледа, ниту каков вкус има, ниту што се поседува.

За нејзиното исклучително влијание врз мазната и затегната кожа знаела и Клеопатра, а позната е и по нејзините својства на афоридизијак.

Бамјата е богата со растителни влакна и витамини, важна е за одржување на нормалното ниво на холестерол во крвта, добро варење и стабилизација на нивото на шеќер во крвта.

Од бамјата може да се направи и извонредна маска за лице. Една рака бамји, се вари во вода додека не омекне во целост, потоа се гмечи, се чека да се олади и се нанесува на лице. После пет минути се мие.

Упатените велат дека ефектот на нејзиното дејство е видлив веднаш.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top