Home / бабини рецепти / Како за 10 дена да го исфрлите каменот од бубрег

Како за 10 дена да го исфрлите каменот од бубрег

Сите луѓе кои имаат камен во бубрегот, страдањата би можеле да ги скратат на многу едноставен начин, и тоа по пат на народен лек кој многумина ги спасил од болки и тегоби кои со себе ги носи овој здравствен проблем.

Сепак, се чини дека ситуацијата може да се ублажи и реши, и тоа благодарение на народниот лек кој го решава овој здравствен проблем за само 10 дена. Во прашање е рецепт за природен лек кој се базира на житарката просо, кој се смета за магична во лекувањето камен во бубрегот, но и во спречувањето камења во урината и уринарниот тркат.

proso kamen bubregЕфикасно ги чисти бубрезите, го елиминира песокот и слузта, ги отстранува камењата од бубрегот и бешиката и лекува цистит.

Просото, имено, се смета за житарка која има многу лековити дејства и голема хранлива вредност, а доколку имате проблеми со бубрезите, еве еден рецепт од руската народна медицина кој може да ве излекува.

подготовка: 

– Навечер, 200 грама просо измијте во топла вода.

– Ставете го просото во тегла од 3 литра и прелијте 2/3 од теглата со врела, зовриена вода.

– Поклопете ја, обвиткајте ја во нешто топло и оставете ја да преноќи. Наутро ќе забележите бела, матна течност во теглата. Токму тоа е вашиот лек.

– Излијте ја таа течност од теглата во друг сад. Пијте во текот на денот без ограничувања, во која било количина, кога и да посакате.

– Просото не го фрлајте. Сварете здрава каша (1 чаша просо, 3 чаши вода, се вари 15 минути) и изедете го за појадок.

pr2

Навечер пригответе нова порција за утредента, по истата постапка и правете го тоа секоја вечер во наредните 10-15 дена. По овој временски период каменот ќе се растопи и ќе излезе заедно со урината, а бубрезите ќе бидат исчистени од песокот, слузта и камењата. Истовремено, воспалението ќе биде елиминирано, а ткивото на бубрезите и органите на уринарниот тракт ќе бидат обновени.

Оваа житарка не е скапа и можете да ја најдете во сите продавници за здрава исхрана.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top