Home / Болести и лечење / Како да се справите со наглите промени на времето

Како да се справите со наглите промени на времето

Ова лето времето е многу променливо. Тие промени посебно влијаат на хронично болните, па затоа пронајдовме за вас неколку совети како да ги „преживеете” тие нагли промени.

– Кога излегувате надвор за подолг период облечете памучна маица која ќе ја упие потта, но земете си и јакна отпорна на ветер и чевли кои не пропуштаат вода. – Доколку сте хроничен болесник најдобро е да останете дома и да не излегувате се додека времето не стане стабилно.

meteoropatija-2del--504x335– Оние кои патат од психичко пореметување треба да се напијат апче за смирување кое ќе им помогне да ја пребродат оваа доба.

– За време на наглите промени сите би требало да јадат овошје и зеленчук.

– Секој ден јадете супа од зеленчук и месо која ќе ви овозможи додатна енергија.

– Јадете печурки, јагоди, суво грозје. Овие намирници се многу важни за вашиот крвоток.

– На жените им е потребно доста железо, па треба да јадат намирници богати со железо.

– Секако, не заборавајте во организмот да внесувате доволна количина на течности.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top