Home / природен лек / Како да се ослободите од загноениот чир на препоните и задникот

Како да се ослободите од загноениот чир на препоните и задникот

Чировите се обично најчестата инфекција на кожата.

cir preponiТие прво се појавуваат во масните жлезди на кожата и фоликулите на влакното на вашето лице, пазуви, врат, препони и задникот. Иако чировите се досадни, оние на препоните и задникот се чинат како најлоши. Подолу можете да прочитате 4 лесни начини да се ослободите од загноените чирови ефикасно.

 

1. Кромид

Кромидот е зеленчук со најдобри антисептички својства. Можете едноставно да пресечете дебело парче кромид и да го ставите на погодената област. На тој начин ќе го забрзате процесот на лекување и ќе исчезне за многу брзо време.

2. Вода

Водата е многу корисна за вашето целокупно здравје, а со пиење на многу вода може да се намали појавувањето и интензитетот на чирот.

3. Топлина

Еден метод за справување со чир на кожата е примена на топлина за време на почетните фази. Ова ќе ги ослободи природните антитела на белите крвни клетки со што се спречува растот на чирот.

4. Паста од куркума

Куркумата е позната по своите антисептички својства, кои можат да ја излечат погодената област на кожата побрзо. За ова, можете да направите паста со куркума, рицинусово масло и јод, а потоаа нанесете ја на местото со загноениот чир на кожата.

365.com.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top