Home / природен лек / Како да се ослободите од испуканите врвови на косата, еднаш засекогаш?

Како да се ослободите од испуканите врвови на косата, еднаш засекогаш?

Добра вест е што постојат начини овој ефект значително да го намалите, но мора да бидете внимателни, педантни и упорни кога станува за грижата за вашата коса. Постојат работи кои не треба да ги правите, како и такви кои доколку ги применувате, ќе направат чуда за вашата неиспукана коса.

kosa vrvoviНајпрво скратете ја косата, а потоа барем еден месец не правете го ова:
  • Немојте да користите фигаро или пегла за коса повеќе од еднаш неделно
  • Немојте да спиете со фатена коса
  • Не вртете прамени помеѓу прстите во текот на денот
  • Не сушете ја косата со фен од блиску
  • Не користете чешли и четки кои го кршат влакното
  • Не чешлајте ја косата кога ви е мокра
  • Не тријте ја грубо косата со пешкирот после миење
Затоа  пак, ова се релативно евтини производи кои многу ќе ви помогнат:
  • Кокосово масло
  • Маска од мед и маслиново масло
  • Маска од авокадо, јајце и маслиново масло

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top