Home / алтернативна медицина / Како да го отстраните забниот камен без да одите на стоматолог

Како да го отстраните забниот камен без да одите на стоматолог

Потребни состојки:

4 лажици цвет од липа

1 литар вода

3 лажици семки од сончоглед

Подготовка:

zabarka-520x311Ставете ги состојките во сад, истурете ја водата врз нив и ставете го садот на тивок оган. Гответе ја смесата половина час.
По секој оброк, мијте ги забите со добиената смеса.

 

Рецепт број 2:

Потребни состојки:

Вода

30 грама лушпи од ореви

Подготовка:

Во сад ставете ги лушпите од ореви, додадете вода и ставете го садот на шпоретот. Гответе околу 15 минути. Земете ја вашата четка за заби и потопете ја во смесата и четкајте ги забите 5 минути.
Повторете ја оваа постапка во утринските часови, попладне и навечер.

 

Рецепт број 3:

Ако се користи само еднаш неделно, јаболковиот оцет исто така, може да биде многу корисен за отстранување на забен камен. Потопете ја вашата четка за заби во јаболков оцет и четкајте ги забите. Измијте ја вашата усна шуплина темелно со вода, но бидете внимателни да не го оштетите глеѓта на забите.

365.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top