Home / природен лек / Јоргован: Еликсир на здравјето

Јоргован: Еликсир на здравјето

Како антисептик успешно ги отстранува симптомите на треска придружени со покачена температура, како аналгетик ја ублажува болката, а исто така се користи и за обновување на клетките на црниот дроб.

jorgovanЈоргованот е омилена декорација на градината, (Syringa vulgaris), од април до јуни ги бои пејсажите во виолетова, бела и сина боја. Убавината и мирисот на јоргованот денес ги исполнува паркови во Европа. Цветовите на ова грмушкасто дрво имаат различни форми, во зависност од сортата на која припаѓа.

Се верува дека потекнува од Балканскиот полуостров.

Инаку, ова мирисна грмушка е поврзана со еден романтичен легенда.

Освен неговата мирисна нота, која широко се користи во индустријата за парфеми, јоргованот има свое место во народната медицина. Извори тврдат дека неговата кората и лушпа се природни адстрингенси и дека лекуваат дијареа и други проблеми на дигестивниот систем.

Како антисептик успешно ги отстранува симптомите на треска придружени со температура. Многу е ефикасен во лекувањето на маларијата, особено оние со тешка клиничка слика. Исто така има и аналгетски својства, а се користи за да се отстрани болката, лекувањето на ревматизам и нервни,  регенерација на клетките на црниот дроб, отстранување на глисти од цревата.

Содржи различни лековити состојки како што се сирингин, танин, горчливи материи, етерични масла, минерали …

Како лек се зема во форма на чај, кој се подготвува така што прво два часа во два децилитра вода се потопува лажичка сецканокора од дрвото или лушпата од плодот. После тоа чајот накратко се вари и се остава да остане покриен еден час. Потоа, според здравствените проблеми, се пие 1-2 чаши дневно, а во потешки случаи и три.

Маслото од виолетовите цветови е познато како добросредство за третман на ревматизам и масажа, но, исто така и за невралгични болки. Западната народната медицина ова масло го користи за испирање на устата, за отстранување на висока температура и за чистење на цревата…

Во козметичката индустрија се користи екстратот од јоргован за нежни креми и тоници. Овие производи се создадени за чувствителна кожа склона кон црвенило.

Denesen

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top