Home / природен лек / Грав и зелка за цврсти вени

Грав и зелка за цврсти вени

Во текот на летните месеци, многумина се жалат поради појавата на отечени нозе, која неретко е проследена со болка.

помошта да ја побарате во лубеницата, интегралните производи и кромидот.

prosireni veni 22Специјалните активни супстанци кои се содржат во нив ги јакнат ѕидовите на вените и венските залистоци. За да ја задржи сврзувачкото ткиво затегнатоста на ѕидовите на вените и да остане еластично потребни се витамините Б6 и Б12 кои ги има во интегралните производи, зелката и печурките. За да бидат силни вените, многу важни се и аминокиселините пролин и глицин, кои се содржат во рибата, производите од соја, гравот и вограшокот.

Важна улога игра и колагенот, кој влијае вените да останат млади. За да произведе нашиот организам колаген потребен му е микроелементот цинк, а поради тоа, стручњаците советуват со цел да се спречат венските проблеми, да се консумира пченка, коренаст зеленчук и махунарки (леќа, грав, грашок).

Меѓу другото, за да ги зацврсите вените обезбедете им доволно витамин Ц, кој го има во киселото овошје, пиперката, зелката и магданосот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top