Home / алтернативна медицина / Го излечил ракот со СОК ОД ПЧЕНИЧНА ТРЕВА (Видео)

Го излечил ракот со СОК ОД ПЧЕНИЧНА ТРЕВА (Видео)

Кога докторите му рекле на 74-годишниот Дени МекДоналд од Ирска дека има рак на желудникот, толку силен што најверојатно ќе го убие во рок од три месеци, тој одлучил да ги игнорира нивните совети за да одбегне третман со токсична хемотерапија и да го прифати пристапот на лечење со различна исхрана, што е уште еден пример на голем удар на огромната и смртоносна индустрија на лекови против рак.

pcenicna-treva-sok-02Четири години подоцна Дени се чувствува одлично, благодарение на дневниот протокол кој го усвоил и кој вклучува пиење на сок од пченична трева (млада пченица), хранлива густа „суперхрана“ со разни неверојатни здравствени бенефиции.

Дени станал свесен за својата состојба кога чирот на желудникот одеднаш му експлодирал во стомакот. Откако бил однесен во болница од фармата на која живее, лекарите се бореле да го спречат крварењето, за притоа да откријат дека Дени всушност има тежок облик на рак на желудникот кој се проширил низ целото тело. Тие го предупредиле дека единствениот начин на кој би можел да се ослободи од ракот, според нивното мислење, би било да помине низ конвенционално лечење – хемотерапија и зрачење.

За разлика од повеќето луѓе, Дени одлучил да ги истражи другите методи на лечење. Подоцна ги известил своите доктори дека се определил за сопствен домашен третман, кој вклучува конзумирање на млада пченична трева.

Докторите биле прилично лути поради неговата одлука, истакнувајќи дека тој ќе биде мртов во рок од неколку недели ако ги одбие нивните лекарски совети. Но тој останал одлучен.

pcenicna-treva-sok-06„Им реков на докторите дека не сум подготвен да подлегнам на лечењето кое ми беше предложено. Знаев дека ќе ме убие. Тие беа бесни што дојдов до тој заклучок. Мојот приватен доктор ме предупреди дека ќе умрам за три месеци“ – рекол МекДоналд.

Изборот на Дени за користење на пченична трева како третман за неговиот рак се темелел на многу искуства за кои слушнал од пријатели за чудесното лековито својство на зелената пченица.

„Во рок од седум дена чувството на пецкање кое го имав помина, и јас се чувствував многу подобро. Престанав да ги земам таблетите кои ми беа препишани и оттогаш немам земено ниту една таблета до денешен ден. Еден месец подоцна болката сосема исчезна и знаев дека сум на пат да се опоравам. Пченичната трева делуваше. Направив вистинска одлука кога ги одбив советите на докторите“.

Исто така, Мек Доналд ја добил назад сета маса која ја изгубил како резултат на користење на лекови за неговата болест. Почнал со само 28 грама од пченичниот сок дневно, а потоа стигнал до 200 грама дневно сок од пченична трева на ден. Тој успешно се излечил од ракот.

„Знам многу доктори кои мислат дека пченичната трева нема квалитети и способности за убивање на ракот, но јас сум жив доказ дека тоа не е вистина и дека таа функционира“ – додава тој.

Што е младата зелена пченица или пченична трева?

Младите зелени тревки на житариците, кои се мелат, денес се апсолутен хит за сите модерни луѓе на кои им е потребна дополнителна сила од природата.

pcenicna-treva-sok-03Листот од млада зелена пченица е една од спектакуларните намирници преполни со материии со поволен ефект на организмот. Тоа е всушност млада зелена пченица обрана пред развивањето на зрната (плодовите) и трансформацијата во стеблото на златните класови. Како млада билка, пченицата со составот повеќе личи на лиснат зелечук отколку на жито. Се бере кога е висока околу 15 до 20 сантиметри, за оптимално да се искористат нутриентите кои од лисјата потоа преминуваат во зрната. Потоа се прави екстракција и сушење, и настанува зелен прав кој може да се потопи во вода или да се додаде на разновидни здрави овошни или зеленчукови сокови.

Пиењето на сок од млади зелени житарици денес претставува силно детоксикациско средство и извор на антиоксиданси, со што може да заштити од многуте болести кои денес постојат.

Пиење сок ​​од млади зелени житни за прв пат е промовирани од страна на д-р Ен Вигмор , пионер на naturopathy , основач на Хипократ заводот за здравствена заштита која подоцна беше преименуван и сега го носи нејзиното име. Во седумдесеттите години на минатиот век е многу активна во промовирање на поволните својства на сок од листовите на младата пченица како третман за хроничните болести. Разни корисни ефекти се припишуваат на овој препарат во историјата – од третман на рак и хроничен замор до дијабетес, висок крвен притисок, синузитис и чиреви. Денес знаеме за сигурно дета е моќен детоксикатор и извор на антиоксиданси и на тој начин може да заштити против многу болести.

Исхрана и здравствени карактеристики на млади пченица

Кога расте во органски услови , листовите на млада пченица задржуваат 82 од 92 минерали присутни во земјата , а се проценува дека 1 лажичка прашок од млади пченица (3гр) содржи иста количина на хранливи материи , како и половина килограм на органски одгледувани овошје и зеленчук.

pcenicna-treva-sok-04Лисјата на млади пченица се богати со хранливи материи и е од големо значење за здравјето, содржи витамини , минерали, ензими , аминокиселини и голема количина на хлорофил -дури 70 %. Значајно Е дека хлорофилОТ има многу слична структура како хемоглобинот – молекула која игра клучна улога во функцијата на црвените крвни зрнца , дозволувајќи и на крвта да пренесува кислород до сите делови на телото. Затоа, хлорофил често го претставуваат како “крв на растенијата ” и се смета големата количина на хлорофил присутни во лисјата на млади пченица лесно може да се апсорбира во нашето тело и врши чистење на црниот дроб, клетки, ткива и крв.

Моќ на млада пченица:  Лисјата на млади пченица содржат витамин А, витамин Ц, витамин Б комплекс , витамин Е и К, и минерали се наоѓаат во почвата , вклучувајќи калциум, магнезиум, железо, цинк, калиум, фосфор и кобалт.

Тоа е одличен извор на аминокиселини и ензими – Специфичните нутритивни состав на листовите на младата пченица обезбедува корисни ефекти врз кожата, косата и ноктите.Се смета дека имаат anticancerogenic и детоксикација ефект. И се корисни за варењето, превенција на болести на срцето и крвните садови.

Посебно се препорачува за имунокомпромитирани , лицата изложени на зголемена ментална и телесна активност , спортисти, по операцијата и за опоровавување од болест, дијабетес , и во нередовна и еднолична исхрана.

Рецепт за детоксикација

Вкусот на сок од млада пченица во почетокот  може да ви изгледа необично, и препорачливо е да се комбинираат пченица со некои други овошја или сок од зеленчук . Особено добро оди со сок од јаболко. Почнувајќи со околу 3г дневно ( една лажичка прав) , а потоа постепено се зголеми износот на до околу 6 г на ден ( две лажички прав).

www.alo.rs /www.magazin.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top