Home / природен лек / Еве за што се важни омега 3 масните киселини

Еве за што се важни омега 3 масните киселини

Нашето здравје и изглед зависат на големо од тоа што јадеме.

omega-3-vaznost1386885405_thumb_medium490_0Пржена,солена и слатка храна би требало да ја замените со овошје и зеленчук и да се пие доволно течност. Но тоа не е се што можете да направите за вашиот организам.Ако сакате да се чувствувате и да изгледате добро исхарната збогатете ја со омега 3 масни киселини.

Телото не може само да произведе омега 3 масни киселини туку мораме да ги добиваме од храната. Капсулите со омега 3 масни киселини делуваат во борба против акни и мозолчиња,сува кожа,псоријаза и рак на кожата. Омега 3 масни киселини позитивно делуваат на сите типови кожа дури и на мрсна и проблематична кожа. Освен тоа омега 3 масните киселини можат да ги намалат зачестените болести на срцето и крвните садови,простатата и дебелото црево,помага на пушачите да го зачуваат здравјето  а се препорачуваат и за време на бременост. Пред да се одличите за консумација на омега 3 масни киселини секако дека би требало да се консултирате со својот лекар.

Капсулите со омега 3 масни киселини не се препорачуваат на лицата на кои им се дијагностицирани крвни болести.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top