Home / аларм / ЕВЕ кои се најлошите работи што му ги правите на телото

ЕВЕ кои се најлошите работи што му ги правите на телото

листа од тие 14 “ситници” на кои треба особено да припазите.

немојте да се преспивате -седум до девет часа сон е најдобро. Спиењето помалку од шест или повеќе од десет часа е поврзано со хронични болести, вклучувајќи ги и срцевите болести, дијабетис и дебелина.

60940449-spavanje-vjezba-01Доколку пиете алкохол, пијте по еден до двa пијалоци дневно, не повеќе.

Избегнувајте да гледате телевизија долг период. Исто така немојте премногу време да поминувате дома – обидете се да поминете квалитетно време на свеж воздух.

Не пушете – дури и оние кои пушат повремено го зголемуваат ризикот од рана смрт.

Иако вежбањето и тренингот се добри за вашето тело – не претерувајте. 90 и повеќе минути дневно го ослабуваат имунолошкиот систем.

Замрзнатите оброци можете да ги јадете од време на време, но немојте да ви прејде во навика. Ваквата храна е исполнета со натриум и други адитиви.

Не носете лоши чевли бидејќи не само што ќе ве болат нозете туку тие можат да бидат виновни за поголеми проблеми во вашето тело.

Избегнувајте да вежбате без истегнување – доброто истегнување пред и по тренингот помага при намалување на повредите.

Недоволниот внес на вода е уште еден лош потег. Испијте најмалку осум чаши дневно.

“Печењето” на сонце не е добро. дури и кога сонцето се сокрива позади облаците е штетно за кожата.

избегнување на кондом е лош потег – Дури и доколку девојката пие контрацепција, . Користете го бидејќи бременоста не е единствената лоша работа за која ќе морате да се грижите.

Иако кафето има свои позитивни страни, не го конзумирајте претерано.

Доколку лекарот поради некоја повреда ви препишал да носите појас, тогаш сериозно треба да го носите. Меѓутоа не го користете во теретана доколку не ви е потребен бидејќи на овој начин со текот на времето ќе ги оштетите мускулите.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top