Home / бабини рецепти / Еве како да подготвите домашен сируп од глуварче

Еве како да подготвите домашен сируп од глуварче

gluvarce4 шаки цветови од глуварче

1 кг кафеав шеќер

1.5 литри вода

сок од 2 лимони

Подготовка

1. Цветовите се одделуваат од дршките, се ставаат во сад со вода и се доведуваат до вриење околу 10-15 минути.

2. Сварените глуварчиња убаво се процедуваат низ чиста газа, а за да извадите максимум чај можете прво да ги изблендирате па да ги прецедите, исто преку газа.

3. Во процедената течност се става шеќерот и се врие до густина на сируп, а на крај кога ќе се подолади се додава сокот од двата лимони.

Се чува во стаклено шише и се употребува по една лажичка наутро и навечер. За оптимален ефект треба да се употребува во период од 3-4 недели. Се препорачува за прочистување на организмот од токсини и за зајакнување на имунитетот.

karas4training.com/mk

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top